Language:
Sztuka życia – Trening w Chińskim Klasztorze Shaolin
Wykład przedstawi podstawy i główne założenia treningu w Chińskim Klasztorze Shaolin, gdzie dużą wagę przykłada się do równowagi yin i yang w ciele, duchu i umyśle. Trening w Klasztorze Shaolin to nie tylko wysiłek fizyczny związany z treningiem sztuk walki, ale styl życia opierający się na pielęgnowaniu trzech skarbów: jing (esencji), qi (energii) i shen (ducha). Każda aktywność (od porannej medytacji do wieczornego wyciszenia) kształtuje te trzy “skarby”. Podczas tego wykładu opowiem o tym, jak trenować mądrze (niezależnie od rodzaju treningu/aktywności, który wykonujesz) by zapewnić sobie zdrowie i długowieczność i zadbać o swoje ciało. Dowiesz się również, jak możesz zaadaptować styl życia mnichów Shaolin do swojej codzienności.
1. Sztuka walki Meihuaquan- Zdrowie i długowieczność poprzez moc pięciu przemian
Na tym warsztacie przedstawię najstarszą praktykę Chińskiego Wushu (Kung Fu), datowaną na około 4000 lat wstecz. Jest to matka wszystkich Chińskich sztuk walki, praktycznie nieznana w zachodnim świecie. Praktyka ta opiera się na pięciu postawach (Meihua Wushi), dzięki którym udrażniasz przepływ energii w kanałach zwanych Meridianami i wzmacniasz funkcjonowanie organów wewnętrznych. Praktyka jest ściśle powiązana z teorią Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, gdzie każda z pozycji powiązana jest z konkretnym organem i elementem. Dzięki odpowiedniej praktyce mamy możliwość (przy wdrożeniu odpowiednich wytycznych) wzmocnić i wydłużyć żywotność tych organów.
2. Generał broni- Kij jako broń wojownika Shaolin
Warsztat pozwoli Ci zapoznać się z podstawowymi elementami wykorzystania kija, jako broni. Kij (w Shaolin Kung Fu) nazywany jest “generałem” wszystkich broni. Mnisi z Shaolin opanowali zdolność walki kijem do perfekcji. Ponieważ Shaolin Kung Fu jest tzw. “Buddyjskim stylem walki”, wojownicy Shaolin – mimo iż niezwykle silni i wykwalifikowani, starają się nie wyrządzić swojemu przeciwnikowi długotrwałej krzywdy. Kij jest zatem odpowiednią bronią (mimo iż wykorzystanie jej może być śmiertelne) do ogłuszenia lub zadania krótkotrwałego bólu przeciwnikowi.
Łukasz Duszak, jego Buddyjskie imię to Shì Héngyì (释恒毅), jest Mnichem-Wojownikiem Klasztoru Shaolin 35. Generacji. Łukasz jest stałym rezydentem Chińskiego Klasztoru Shaolin oraz Głównym Mistrzem Klasztoru Shaolin Polska (Oficjalnej Filii Klasztoru Shaolin w Polsce). Trening Chińskich sztuk walki rozpoczął w 2009 roku, po latach treningu i poświęcenia w 2017 roku odbył pierwszą podróż do Chin w celu treningowym. Wkrótce po tym, w 2019 roku zdecydował się poświęcić życie na rzecz Klasztoru. W 2020 roku nadano mu imę Dharmy, Shì Héngyì i powierzono funkcję kierowania Klasztorem Shaolin w Polsce. Obecnie na stałe przebywa w Chinach.