Sprzedaż biletów kończy się za

Dr Tomasz Miller

Topic: "Dark energy and matter of the universe, or what physicists don't know about 95% of everything?"

Language:

O wykładach:

1. Czy matematyka jest językiem Kosmosu, rzecz o „niepojętej” matematyczności fizyki

Pierwszy wykład będzie historią o tym, jak ludzkość stopniowo odkrywała, że – jak to ujął Galileusz -„księga przyrody napisana jest w języku matematyki”. Jak to się stało, że od pitagorejskich proporcji, euklidesowej geometrii i ptolemejskich epicykli doszliśmy do zakrzywionej czasoprzestrzeni i pól kwantowych? Czy nowe zjawiska fizyczne da się odkrywać „na papierze”? Czy matematyka to tylko (i aż) skuteczne narzędzie opisu niektórych aspektów wszechświata, czy może to sam wszechświat jest w jakimś sensie „matematyczny”?

2. „Ciemna energia i materia wszechświata, czyli czego fizycy nie wiedzą o 95% wszystkiego?”

Drugi wykład będzie z kolei o tym, gdzie fizyka znajduje się obecnie. Choć minęło już ponad sto lat od powstania dwóch filarów współczesnej fizyki – ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej – zapoczątkowana przez nie rewolucja wciąż trwa, a każde odkrycie przynosi kolejne znaki zapytania. Czym są ciemna materia i ciemna energia? Co mówią, a czego nie mówią mechanika kwantowa i współczesna kosmologia? Czy jesteśmy na tropie „teorii wszystkiego” i kolejnej wielkiej rewolucji? A może współczesny kryzys w fizyce fundamentalnej to znak, że docieramy do granic jej możliwości poznawczych?

O prelegencie:

Dr Tomasz Miller jest fizykiem matematycznym i popularyzatorem nauki. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie bada struktury geometryczne leżące na pograniczu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i tłumacz literatury popularnonaukowej. Można go spotkać na kanale youtube’owym Copernicus, gdzie opowiada o fizyce, kosmologii i matematyce – m.in. w serii mini-wykładów „Zacznijmy od zera”.

Join us! Buy ticket